środa, 16 grudnia 2009

Warsztaty

Mam zasztyt poinformować iż prowadzimy zapisy na kolejne otwarte warsztaty z podstaw treningu kettlebell.

„PODSTAWY Z KETTLEBELLS”
Sobota 16 Stycznia 2010
Garwolin k. Warszawy *10.00-16.30*

Zapraszamy na warsztaty podstaw z odważnikami kettlebells, które odbędą się w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Warsztaty otwarte są dla wszystkich kobiet i mężczyzn w wieku od 16 do 100. Wcześniejsze doświadczenie nie jest konieczne.
Zapisy na http://kettlebells.pl/sklep/index.php?cPath=31


Zapraszamy

piątek, 11 grudnia 2009

Jaka waga?

Najczęstsze pytanie, które dostaje mailowo czy przez telefon jest na temat wagi jaką powinno się zacząć trening z odważnikami. Zawsze to powtarzam, że najważniejszą rzeczą jest trening z prawidłowym narzędziem dla obu rzeczy: bezpieczeństwa i efektywności treningu.

Aby w pełni wykorzystać potencjał jaki daje kettlebell lifting należy wybrać taką wagę, aby ciało czuło, że jest pod obciążeniem.

Poziom sprawności fizycznej, waga i budowa ciała są to parametry, które określają startową wagę kettla. Większość nieaktywnych, zasiedziałych kobiet będzie używać na początku 4 kg, nie tylko ze względu na brak kondycji ale ze względów psychologicznych. Odważnik 8kg wywiera w nich wewnętrzny strach na myśl, że mają podnosić tak wielki dla nich ciężar.
Kobiety, które regularnie są aktywne fizycznie mogą z powodzeniem zacząć od ósemki a nawet dwunastki.

Dla przykładu kobieta ważąca 58 kg, która regularnie biega nie będzie w stanie efektywnie aktywować mięśnie podudzia z 4kg odważnikiem.

To samo dotyczy się facetów. Gość, który przez pare lat zasiedział się w fotelu z kuflem piwa w jednej i pilotem w drugiej ręcę powienien zacząć od 12 lub nawet od 16kg, gdzie ten który regularnie jest aktywny zaczyna od 16 lub 20kg. 
Dla przykładu, facet, który waży 80kg odważnik 16kg będzie wyzwaniem w wielu ćwiczeniach, natomiast dla gościa, który regularnie przyrzuca złom na siłowni ta sama waga może być nieadekwatna do jego potencjału.
Dużą role odgrywa również technika, którą trzeba szlifować. Wbrew pozorom z cięższymi odważnikami jest o wiele prościej nauczyć się prawidłowej mechaniki ruchu w takich ćwiczeniach jak swing czy clean. Wiele ludzi żle wykonyje te ćwiczenia ze względu na zle dobraną wagę kettla.

Jeśli masz postanowienia noworoczne pamiętaj aby wybrać dobre narzędzie do osiągnięcia celu.
"Trenuj mądrze nie ciężko", stare powiedzienie angielskie "No pain No gain" może przysporzyć wiele problemów zdrowotnych.

Naucz słuchać się swojego ciała, ono ci powie co jest dla ciebie najlepsze.